Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség szerint a hazánkat megszálló szovjet csapatok kivonulása után két évtizeddel az emlékműnek nincsen helye a főváros szívében.
A fővárosi Szabadság téri szovjet emlékmű elbontását szorgalmazza az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ). Stágel Bence, a szervezet elnöke és Gaal Gergely elnökhelyettes állásfoglalásában utalva arra, hogy április 4-e a szovjet megszállás kezdetének dátuma, amelyet a diktatúra évtizedeiben kötelező volt megünnepelni, azt írja: a Szabadság téri emlékmű a magyar nép számára az idegen megszállás és az ezzel fokozatosan kiépülő kommunista terror mementója, ezért a hazánkat megszálló szovjet csapatok kivonulása után két évtizeddel nincsen helye a főváros szívében.
Mint írják, az akkoriban felszabadulásnak csúfolt megszállás emlékei szerencsére mára többségükben a múzeumokban és szoborparkokban találhatók, a legnagyobb szovjet emlékmű azonban még ma is ott éktelenkedik Budapest belvárosában, a Szabadság-téren. Kérik, hogy a főváros vezetése és az illetékes szervek, a kordonnal körbe vett és 24 órás rendőri felügyelettel védelemre szoruló otromba emlékmű eltávolításáról szóló tárgyalásokat kezdjék meg, a kérdést mielőbb rendezzék.
A politikusok elutasítják a szélsőségek, a diktatúrák minden formáját, és üdvözölték a kommunizmus örökségének lebontását szolgáló kormányzati intézkedéseket. Kiemelik: a Rákosi Mátyás, Kádár János és bűntársaik által irányított tömeggyilkos kommunista diktatúra nem jöhetett volna létre, ha a Vörös Hadsereg nem tartózkodik hazánkban évtizedeken át. „A szovjet bolsevik önkény hazánkra erőltette a magyar nép karakterétől teljesen idegen kommunista rémuralmat” – írják.